.

GELECEĞİMİZİ KEŞFEDELİM

 PENDİK İLÇEMİZ

2015 yılı TÜİK verilerine göre Pendik nüfusu 681.736 olarak tespit edilmiş olup İstanbul'un nüfus olarak en büyük 5.ilçesi konumundadır. Pendik nüfusu yaş dağılımı açısından incelendiğinde 0-24 yaş arası kesimi %40'lık bir orana sahiptir. Bu noktada Pendik, İstanbul geneline nazaran daha genç bir nüfusa sahip olmasıyla dikkat çekmekte, ayrıca eğitime devam eden genç nüfusun sayısının fazlalığı da ön plana çıkmaktadır.

Pendik ilçesindeki okulların yaptıkları faaliyetler ve katıldıkları yerel ve ulusal çaptaki organizasyonlar incelendiğinde spor, sanat, bilgi vb. yarışmalara birçok öğrencinin katıldığı ve çeşitli dereceler aldığı görülmektedir. Bu tür organizasyonlar ile keşfedilen öğrenciler, gerekli destek ve eğitimleri alamadıkları zaman yetenekleri körelmekte ve en değerli hazinemiz olan genç yeteneklerimiz kaybedilmektedir.

Çeşitli yarışmalardaki başarılardan bazıları;
-"TRT münazara Yarışması"nda birincilik,
-Badminton birincilik,
-"Uluslararası Yunus Emre Kültür Sanat Haftası" Makale Yazma Yarışması birincilik,
-Türkiye genelinde Savate Assaut birincilik,
-Marmara Bölgesinde Kick Boks birincilik,

-"Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek" kompozisyon yarışması birincilik,
-Bayrak Yarışında birincilik,
-Kaymakamlık Kros Kupası birincilik,
-Salon Futbolu birincilik,
-Pendik Belediye Başkanlığı Kupası Atletizm Kros Yarışında birincilik,
-"Çanakkale Şehitlerine" şiir yarışması ikincilik,
-Atletizm Yıldız Erkekler Kategorisinde ikincilik,
-Masa Tenisi ikincilik,
-"Benim Yetim Kardeşim" resim yarışması üçüncülük,
-Tekvando üçüncülük,
-Puanlı Atletizm Kategorisinde üçüncülük,
-İstanbul Anadolu Yakası Kros Yarı Final Yarışmasında üçüncülük,
-"Safiye Erol Etkinlikleri Hikaye Yarışması" mansiyon ödülü,
-Tiyatro yarışması mansiyon ödülü,

BU PROJEYE NİÇİN İHTİYAÇ DUYULDU?

Özel yetenekli çocuklar doğuştan sahip oldukları özelliklerinin başkaları tarafından anlaşılamaması nedeniyle pek çok problemle karşı karşıya kalmaktadırlar. Ülke olarak kalkınmamızda önemli konuma sahip bu değerlerimizin tespit edilmesi ve  ihtiyaç duydukları eğitim ile buluşmalarının sağlanması önem arz etmektedir.

Pendik ilçesinde resmi ve özel 242 okul, 4.579 derslik olup 134.376 öğrenci eğitimlerine devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün verileri doğrultusunda toplam öğrenci sayısının %2’sinin Özel yetenekli olması beklenmektedir. Bu sayıda ilçemiz için ortalama 2.500 öğrenciye  tekabül etmektedir. Lakin ilçemizdeki toplumsal bilinç noktasındaki eksiklikler nedeniyle gerekli yönlendirme ve tanılama faaliyetlerinde yetersiz kalınmaktadır.

Bu çocuklarda;

alışılmadık seviyede farklı konularda ilgi ve merak, liderlik, bilişsel gelişimlerde yaşıtlarına göre hızlı gelişim, erken konuşmaya başlama, çok soru sorma, analiz edebilme, kendine aşırı güven, korkusuzca riske girebilme özellikleri ön plandadır. Düşündüklerini ifadelendirmesi bazen radikaldir ve karşıt görüşlerini ateşli bir biçimde savunurlar, fikirlerinden vazgeçmez, maceraya düşkündürler.

Bu özelikleri sebebiyle ailesi ve çevresi tarafından çok fazla eleştiri alırlar. Ailesi gerekli desteği almadığı müddetçe bu çocuklar yeteneklerini körelten bir ortamda büyütülürler.

Okuldaki derslerden çabuk öğrendikleri için sıkılırlar ve kendi yaş grubu akranları ile iletişim ve beklenti farklılıklarından dolayı problem yaşarlar.

Özel yetenekli olan öğrencilerimizin bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığınca faaliyetleri yürütülen BİLSEM-Bilim Sanat Merkezleri kapsamında özel eğitimlere hak kazanmaktadır ya da Çocuk Üniversiteleri kapsamında gerçekleştirilen tanılamalar sonucunda ihtiyaçlarına uygun eğitimleri alabilmektedirler. Her çocuk ulaşabilirlik anlamında bu kadar şanslı bir eğitim serüvenine sahip olamamaktadır. Ekonomik yetersizlik ve eğitim eksikliği nedeniyle tespit edilemeyen, uygun eğitim alamadığı için dezavantajlı konumda yaşayan çocuklarımız bulunmaktadır. Proje kapsamında bu çocukların kendi yetenek ve becerilerine uygun şekilde eğitim almalarını sağlamak amacıyla tespit edilmeleri, bu öğrencilerin Destek Eğitim Odalarında eğitim almaları sağlanacaktır.

Öğrencilerin eğitiminde sınıf öğretmenleri, aileler ve rehber öğretmenlerin rolleri çok önemlidir. Sınıf ve destek eğitim odası öğretmenlerine, ailelere ve rehber öğretmenlere bu alanda uzman ve akademisyenler tarafından eğitimler verilecektir

Yapılacak bu proje ile Pendik başta olmak üzere İstanbul ve Türkiye'de sivil toplum hareketi olarak örnek teşkil edecek ve ülkelerin gelişmesi ve büyümesinde büyük pay sahibi bu çocuklar için yeni umut ışıkları yanacaktır.

PROJEDE BEKLENEN SONUÇLAR:

Proje kapsamında,

  • 5 ortaokulda okuyan ve Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından tanılanan öğrencilere yeteneklerine göre zenginleştirilmiş eğitim almalarının sağlanacağı Destek Eğitim Odaları tefriş edilecek,

  • Belirlenen 5 okuldaki rehber öğretmenlere Temel Yetenekler Testi 6-8 (TYT 6-8) Uygulayıcı Eğitimi yapılacak,

  • Rehber öğretmenler aldıkları eğitimler ile sürekli olarak yetenekleri keşfedip tanılama için Rehberlik Araştırma Merkezlerine yönlendirmeleri sağlanacak,

  • Sınıf öğretmenlerine verilecek seminer ile öğretmenlerin özel yetenekli öğrencileri objektif olarak tespit etmeleri sağlanacak,

  • Destek Eğitim Odalarında görev yapacak öğretmenlere eğitim verilecek,

  • Yeteneğinin farkında olan veya olmayan öğrenci ve ailesinin bilinçlendirilerek sürekli ve ücretsiz danışmanlık desteği verilecek merkez oluşturulacak,

  • Kurulacak yetenek keşfetme merkezi ile ailelere destek sağlanacak,

  • 5 ortaokulumuzda açılacak Destek Eğitim Odası ile Özel yetenekli öğrencilerimiz için Pendik ilçesinde farkındalık oluşacak.


DESTEK EĞİTİM ODASI KURULACAK OKULLARIMIZ

Pendik Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi (Orta kısım)

161 öğretmen, 2.175 öğrenci ve 85 derslikte eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Pendik Esenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Orta kısım)

72 öğretmen, 1.450 öğrenci ve 34 derslikte eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Pendik Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulu

45 öğretmen, 800 öğrenci ve 36 derslikte eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Pendik Merkez İmam Hatip Ortaokulu

41 öğretmen, 766 öğrenci ve 26 derslikte eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Pendik Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Ortaokulu

40 öğretmen, 681 öğrenci ve 27 derslikte eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

PROJE BİLGİLERİ

İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülen Geleceğimizi Keşfedelim Projesi 01 Aralık 2016 - 31 Kasım 2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Proje Ortakları:

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Pendik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü

Proje İştirakçileri:

Tüm Özel Yetenekliler Derneği (TÖYED)

Proje Bütçesi : 334.458,00 TL

İstka Katkısı :   298.573,95 TL

Pihmed Katkısı : 35.884,05 TL

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Geleceğimizi Keşfedelim Projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Pendik İmam Hatip Lisesi ve Pendik İlçesi İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği'ne aittir”